Zwiedzanie Krakowa. Vademecum

Ascetycznemu projektowi adaptacji hal fabryki Emalia Oskara Schindlera, choć wykonali go architekci z Italii, bliżej do skandynawskiego minimalizmu niż włoskiej ekspresji. Co prawda do wyboru mamy inne środki lokomocji : autobus (ale linia Z kursuje tylko w weekendy, z kolei linia 57 po godzinie eight.00 ma tylko dwa kursy…), Maltankę (tu z kolei za przejazd do ZOO – tyle że z Ronda Śródka – dla takiej grupy musielibyśmy wydać ponad 20 zł…) oraz samochód (brak…), wreszcie rower (dwa na sześć osób) – niestety wszystkie te środki lokomocji odpadają, a turysta pieszy jest wybitnie poszkodowany. Jest środa, ale kolejki jak w weekend – ciepło, środek wakacji, mimo wszystko kilkunastometrowa kolejka do kasy zaskakuje. To nie lada gratka dla miłośników architektury obronnej.

Przygotowany przez laureatów konkursu system jest tak bogaty i różnorodny, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Już od rana warto z otwartym sercem i zaostrzonym apetytem gromadzić się pod wawelskim wzgórzem – od strony Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, gdzie staną kulinarne stoiska i stoły dla przybyłych gości, zaś na pobliskim nabrzeżu będą już na nich czekać leżaki i koce. Dzięki kąciku Śniadanko nie zabraknie też atrakcji dla dzieci.

Trudno wytknąć jakiekolwiek braki w tym jakże wspaniałym miejscu, jak podkreślają wszelakie, wcześniej wspomniane przewodniki turystyczne. Doskonałym atutem miasta jest też doskonała komunikacja z resztą kraju oraz kontynentu, wszystko za sprawą obecnych i powstających sieci dróg, lotniska oraz dobrej sieci połączeń kolejowych. Kraków to też miasto i życie studenckie, edukacja, kultura, doskonały inkubator talentów.

Wśród atrakcji: zwiedzanie Aquarium i Muzeum, łowienie rybek, malowanie twarzy i rąk farbkami, skręcanie zwierzątek z balonów, gry i zabawy edukacyjne (. poszukiwanie ukrytych skarbów), kolorowanki ze zwierzątkami, układanie puzzli, kręgle, a dla najodważniejszych: możliwość pogłaskania egzotycznych, jaszczurek, żółwi oraz najprawdziwszych węży – wszystko to pod opieką wykwalifikowanych animatorów i przewodników. Wielka loteria, odbędzie się godzinie 14.30. Wezmą w niej udział wszystkie dzieci posiadające ulgowe i bezpłatne bilety wstępu. Kraków jest centrum administracyjnym Małopolski oraz jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych, naukowych i kulturalnych kraju.

Spacerując nią, można obejrzeć następujące zabytki: Barbakan, Kościół Mariacki, Sukiennice, zabytki sakralne oraz Wawel, który uważany jest za diament polskich zabytków. Obóz koncetracyjny to jednak mimo wszystko bardzo ważny element dla światowej historii. Okropność II wojny światowej bardzo dobrze ukazana jest za murami słynnego obozu pracy Auschwitz – Birkenau. Jest to dla mnie osobiście jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Jest to również idealne miejsce dla osób kochających sporty zimowe, bowiem znajduje się tam wysokiej jakości stok narciarski. Oczywiście wymienione przeze mnie powyżej miejsca, to tylko nieliczne atrakcje , które można spotkać na południu kraju. Atrakcje w Małopolsce są na prawde wspaniałe.

W niedzielę fanatycy „Pasów” nie pojawią się tak jak rok temu w sektorze gości tylko w Kotle i z II trybuny będzie prowadzony doping dla drużyny gości. Rozwijanie biznesu na terenie Specjalnej Sfery Ekonomicznej jest korzystne nie tylko dla firmy, ale także samych pracowników. Na rok 2014 planowane jest otwarcie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w Krakowie, która będzie łączyć pobliskie miejscowości (w tym także Zabierzów) ze stolicą Małopolski. Ponadto, biorąc pod uwagę transfer pracowników firm zasięgu międzynarodowym, dużym plusem dla Zabierzowa jest także jego lokalizacja w pobliżu lotniska w Balicach. Dla młodych mieszkańców Małopolski, liczy się pewnie nie tylko spokój ale także cena mieszania, która nie przemawia na rzecz Krakowa. Dzieci Pucha trafiały jako depozyt do ogrodów zoologicznych na całym świecie. Dzieci poniżej 3 roku życia wchodzą za darmo.

Ciężko opisać w takowym artykule wszystkie atrakcje Słowacji, a trzeba w końcu jeszcze nieco wypisać Węgry atrakcje (więcej zobaczysz tu: -fonyod/5925). Ich program jest jasny – Kraków ma być miastem niemieckim, Polacy mają jako siła robocza zostać przesiedleni do Podgórza, natomiast żydzi wymordowani. Czas ten był tragicznym doświadczeniem dla zydowskiej społeczności Kazimierza, czym opowiada film S. Spielberga Lista Shindlera. Według legendy Kraków został założony ok VII w n.e przez króla Kraka, czy też Krakusa, pogromcę smoka wawelskiego , ojca Wandy, która według legendy wolała utopić sie w Wiśle, niż poślubić niemieckiego księcia. Za panowania Jagiellonów w epoce renesansu Kraków przeżywa swój prawdziwy złoty wiek.